×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

Wszystko Co Musisz Wiedzieć o ETF Na Miedź

ETF Na Miedź

ETF cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno światowej sławy przedsiębiorstwa, jak i prywatni inwestorzy otwierają się na ten rodzaj funduszu. Czym jest fundusz exchange-traded fund i dlaczego warto inwestować w ETF na miedź? Odpowiedzi na to oraz na inne pytania, znajdują się w dalszej części artykułu.

Co to jest ETF

ETF to skrót od anglojęzycznego wyrażenia exchange-traded fund. Odpowiadając na pytanie czym tak właściwie jest ETF, z łatwością można stwierdzić, że jest to fundusz giełdowy, który umożliwia inwestycje w najpopularniejsze oraz najbardziej dochodowe akcje.

Z krótkiego wstępu przedstawionego powyżej, można wywnioskować, że ETF jest uniwersalnym funduszem dla małych oraz dużych inwestorów. Jest to oczywiście prawda, jednak w rzeczywistości z tego rodzaju funduszy najczęściej korzystają prywatni inwestorzy bądź osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Dlaczego? Jest to doskonały sposób na spożytkowanie pieniędzy oraz sprawienie, by oszczędności ,,pracowały same na siebie”.

Jak działa fundusz ETF?

Zasady działania funduszu ETF są bardzo proste. Decydując się na rozpoczęcie swojej przygody z inwestycją, warto zacząć właśnie od ETF, ponieważ fundusz ten emituje udziały, które są ogólnodostępne dla wszystkich osób zainteresowanych ich kupnem.

Wykupując konkretne akcje, inwestor staje się właścicielem pewnej części aktywów funduszu. To z kolei przekłada się bezpośrednio na jego uczestnictwo w zyskach płynących z danej frakcji

ETF należy do grupy funduszy pasywnych, które obecnie są uznawane za znacznie bardziej bezpieczne oraz przede wszystkim bardziej ekonomiczne niż tradycyjne formy funduszy aktywnych.

To o czym warto wspomnieć, mówiąc o ETF, to fakt, że zgromadzony nakład finansowy jest następnie inwestowany przez sam fundusz. Chcąc nieco uprościć działanie całego mechanizmu, można stwierdzić, że fundusz ETF inwestuje pieniądze zebrane od inwestorów decydujących się na zakup pewnych akcji.

Co warto wiedzieć o ETF na miedź

W ostatnim czasie cena miedzi uległa znacznemu wzrostowi. Duży wpływ na zaistniałą sytuację ma oczywiście rosnący popyt wśród kupców oraz zainteresowanie mediów. Już w styczniu Chiny zapowiedziały wsparcie gospodarki metalurgiczno–wydobywczej. Na odpowiedź świata inwestycji nie trzeba było czekać długo – wartość miedzi automatycznie podskoczyła.

Innym powodem, dla którego cena miedzi ulega ciągłemu wzrostowi, jest oczywiście obecny stan gospodarki, na który bezpośredni wpływ ma między innymi panująca obecnie pandemia. Pandemia sprawiła, że wyroby hutnicze stały się trudniej dostępne. Ograniczona możliwość transportu (w tym importu oraz eksportu) przy zachowaniu (a nawet zwiększeniu) popytu na tego typu produkty sprawiła, że koszty związane z organizacją kwestii transportowo-logistycznych przełożyły się na ceny miedzi.

ETF na miedź prognozy ma bardzo dobre. Mimo ciągłych wzrostów inwestycje w ETF na miedź nadal są bardzo opłacalne. Wszystko za sprawą dużego zastosowania tego metalu. Warto bowiem podkreślić jak duże znaczenie ma miedź w działalnościach gospodarczych. Materiał ten jest wykorzystywany między innymi w:

  • Branży budowlanej
  • Elektrotechnice
  • W instalacjach ciepłowniczych

Do tworzenia dekoracji wnętrz oraz przedmiotów użytkowych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Dlaczego warto inwestować w ETF na miedź?

Opinie na temat inwestowania w ETF na miedź są przeważnie pozytywne. Wynika to przede wszystkim z tego, że ETF jest jednym z najbezpieczniejszych modeli inwestycyjnych. Z opinii osób inwestujących za pomocą ETF niemal jednoznacznie wynika, że system ten odpowiada potrzebom klientów, a także generuje duże zyski.

Plusem korzystania z funduszu ETF jest brak konieczności wnoszenia opłat wstępnych oraz końcowych. Dzięki temu inwestycja w ETF na miedź staje się całkowicie bezpieczną oraz ciekawą opcją dla osób, które nie są pewne co do tego, czy będą kontynuować swoją podróż inwestycyjną. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że opłaty manipulacyjne funduszy wspólnego inwestowania wynoszą od 1 do 5% wartości inwestycji.

Gdzie inwestować w ETF na miedź

Obecnie wiele topowych instytucji oferuje możliwość inwestowania poprzez ich oddziały. Co ciekawe, coraz więcej banków oraz przedsiębiorstw związanych bezpośrednio z bankami, ma w swojej ofercie możliwość inwestycji poprzez ETF. Poniżej umieszczona została lista instytucji oraz firm umożliwiających inwestycje w ETF na miedź.

ETF na miedź ranking

ETF na miedź mBank

MBank jest obecnie jednym z najbardziej popularnych banków w Polsce. Co ciekawe ich oferta często się zmienia, a także bardzo szybko dostosowuje się do potrzeb klienta. Między innymi to właśnie dzięki szybkiej odpowiedzi na potrzeby swoich klientów, mBank zdecydował się umożliwić inwestowanie w ETF. Aby móc korzystać z tej opcji, należy założyć w mBanku tak zwany rachunek maklerski. Prowizja pobierana przez mBank wynosi 0.29%.

ETF na miedź XTB

Kolejnym miejscem, które umożliwia inwestowanie w ETF na miedź jest XTB. XTB to strona internetowa (firma ta posiada również wygodną aplikację mobilną), która umożliwia łatwe oraz intuicyjne kupowanie ETF. To, co wyróżnia tę platformę to głównie bardzo szeroki wybór ETF (ponad 200 pozycji). Na stronie platformy można przeczytać, że umożliwia ona ,,do miesięcznego obrotu 100.000 EUR”.

ETF na miedź GPW

GPW, czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to instytucja, która umożliwia inwestowanie w miedź. Obserwując obecne wydarzenia można zaobserwować jednak niezbyt stabilną sytuację. GPW generuje bowiem bardzo duże obroty, jednak wzrosty pozostają niemal niezmienne. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o szybkiej zmienności. Warto podkreślić, ze wiele biur maklerskich inwestuje w miedź właśnie na GPW. Należy bowiem podkreślić, że inwestując w akcje polskich spółek, robi się to właśnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

ETF na miedź jak kupić?

Aby kupić ETF, należy przede wszystkim wybrać firmę pośredniczącą w inwestycjach (może to być jedna z wyżej wymienionych instytucji). Następnie warto zapoznać się z historią cen ETF na miedź. W tym celu najlepiej dokładnie przeanalizować wykres wartości ETF na miedź z ostatnich kilku dni bądź tygodni. Dzięki temu można upewnić się co do wyboru firmy, a także czasu inwestycji. Dodatkowo warto wspomnieć, że do zakupu ETF niezbędny może okazać się rachunek maklerski. Po spełnieniu wszystkich wymagań można rozpocząć inwestycje.

ETF (exchange-traded fund) to fundusz umożliwiający kupowanie akcji. ETF gromadzi nakład finansowy od poszczególnych inwestorów, a następnie inwestuje go w zakup akcji. Dzięki temu osoba przekazująca swoje środki staje się uprawniona do zysków generowanych przez odpowiadająca mu część funduszu.

O Autorze