×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

ETF Na Obligacje — Co Warto Wiedzieć Na Temat Tego Instrumentu Finansowego?

ETF Na Obligacje

W obecnych czasach można inwestować na wiele sposobów. Oprócz akcji oraz obligacji warto zdecydować się na takie instrumenty finansowe jak na przykład ETF na obligacje (polskie, USA). Jak działają ETF? Wbrew pozorom, istota działania jest stosunkowo prosta.

ETF na obligacje — jak działają?

Najbardziej rozpoznawalne finansowe instrumenty inwestycyjne to m.in. akcje i obligacje. Są to „samodzielne”, niezależne instrumenty (oczywiście, notowania akcji zależą od kondycji firm i oczekiwań inwestorów, a oprocentowanie np. obligacji skarbowych to pochodna polityki banków centralnych).

Nie są to jednak jedyne dostępne rozwiązania. Nieco inaczej działają tzw. ETF (ang. Exchange Traded Fund). Są to takie produkty finansowe, których wartość koreluje z notowaniami innych indeksów. To, jak będzie wyglądał kurs wybranego ETF, zależy przede wszystkim od kondycji indeksu, na którym się opiera.

ETF mogą być skorelowane z indeksami jak na przykład indeksy spółek wydobywczych, surowce, a nawet całe indeksy giełdowe. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie są również ETF na obligacje, w tym między innymi ETF na obligacje skarbowe, ETF na obligacje amerykańskie itd. Zasadniczo, im wyższa wartość obligacji, tym korzystniejszy kurs ETF. Co ciekawe, mimo iż obligacje są instrumentami mało płynnymi i cechują się (w pewnym uproszczeniu) stałą stopą zwrotu, to ETF (szczególnie ETF na obligacje amerykańskie oraz ETF na obligacje korporacyjne) cechują się wysoką płynnością. Jakie są typy ETF na obligacje?

Jaki ETF na obligacje?

Obligacja to inaczej tzw. dłużny papier wartościowy. Jego emitent zobowiązuje się do wypłaty obligatariuszowi (nabywcy obligacji) odsetek w określonej wysokości oraz terminie. Rozwój nowoczesnego rynku finansowego sprawił, że obecnie na dostępne są różne formy obligacji.

Taki stan rzeczy oznacza, że możliwy jest obrót m.in. następującymi rodzajami instrumentów inwestycyjnych:

  • ETF na obligacje korporacyjne polskie

ETF na obligacje korporacyjne polski rynek jest znacznie słabiej rozwinięty niż amerykański. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ polski rynek finansowy narodził się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Z drugiej strony nie oznacza to jeszcze, że nie ma ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na przykład na Fundusz inwestycyjny otwarty inPZU Obligacje Polskie. InPZU jest skorelowany z funduszem Treasury BondSpot Poland.

  • ETF obligacji skarbowych polskich

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Uchodzą one za najbardziej bezpieczną i przewidywalną formę inwestycyjnych instrumentów finansowych. Oznacza to, że ETF na obligacje skarbowe nie daje wprawdzie szansy na wysokie dochody i spekulację, ale pozwala na regularne zyski. Do takich rozwiązań w Polsce należy ETF na obligacje Beta TBSP.

  • ETF na obligacje indeksowane inflacją. Obligacje antyinflacyjne cechują się tym, że ich rentowność jest powiązanie z tempem wzrostu cen (inflacją) w danym kraju. A zatem, im wyższa inflacja, tym wyższa szansa na atrakcyjne zyski z tytułu inwestowania w ETF (ponieważ wartość ETF zależy od oprocentowania obligacji).

Przykładowe fundusze ETF

Obecnie, wśród ETF notowanych na rynkach międzynarodowych dostępne są  przede wszystkim następujące rozwiązania:

  • CEMB – iShares Emerging Markets Corporate Bond ETF,
  • BUND – Pimco Germany Bond Index Fund,
  • EBND – SPDR Barclays Capital Emerging Markets Local Bond ETF,
  • BWX – SPDR Barclays Capital International Treasury Bond ETF,
  • DSUM – Power Shares Chinese Yuan Dim Sum Bond Portfolio.

Który z nich wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnych należy przeanalizować nie tylko rentowność poszczególnych obligacji skarbowych lub korporacyjnych, ale także — co jest równie istotne — wyniki poszczególnych funduszy. Dlaczego należy to zrobić?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jak już wspomniano, zmiany ETF są uzależnione od rentowności obligacji, ale siła tej zależności może różnić się w przypadku poszczególnych ETF. Oprócz tego, podczas wyboru trzeba uwzględnić również kwestię opłat za zarządzanie poszczególnymi funduszami.

Oprócz tego, decyzje inwestycyjne w odniesieniu do ETF powinny uwzględniać preferowany horyzont inwestycyjny. Przykładowo, dla osób liczących na wyższą stopę zwrotu zalecanym rozwiązaniem będzie ETF na krótkoterminowe obligacje USA. Jest to zalecany sposób działania w szczególnie przypadku krótkiego horyzontu inwestycyjnego.

Z kolei ci, których głównym celem jest ochrona kapitału przed inflacją, powinni zdecydować się na ETF na obligacje antyinflacyjne. Inne z rozwiązań, tj. ETF na obligacje korporacyjne, sprawdzi się w przypadku dążenia do maksymalizacji zysków. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że im wyższe potencjalne zyski, z tym wyższym ryzykiem należy się liczyć.

Gdzie kupić ETF na obligacje?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup ETF obligacyjnych, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość — możliwy jest zakup ETF na obligacje przez mBank oraz platformy inwestycyjne innych banków. Atutem takiego rozwiązania jest m.in. wygoda (w tym m.in. inwestowanie w ETF online, bez wychodzenia z domu). Ponadto, z użyciem tego typu serwisów możliwe jest także śledzenie historycznych notowań poszczególnych ETF.

O Autorze