×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

ETF Na Rynek Chiński – Wszystko Co Muszisz Wiedzieć W 2023 Rokue

etf na rynek chinski

Współczesna gospodarka jest silnie zglobalizowana. Widać to w przypadku rynku finansowego, gdzie nabycie instrumentów opartych na notowaniach firm z drugiego końca świata nie stanowi większego problemu. Dobrym przykładem są tu ETF na rynek chiński.

Jak działają ETF-y?

Fundusze typu ETF w pewnych kwestiach znacznie różnią się od takich popularnych instrumentów inwestycyjnych jak na przykład akcje czy obligacje. Jest tak, ponieważ notowania danego ETF-u są ściśle uzależnione od obiektu bazowego. Tym podstawowym indeksem może być na przykład kurs akcji czy danego surowca. Dobrym przykładem są tu ETF-y na rynek Chin, których kurs jest determinowany m.in. przez wahania chińskich akcji, obligacji itp.

ETF-y na rynek chiński – lista

Wśród ETF-ów na rynek chiński można zaobserwować między innymi takie fundusze jak:

  • Lyxor China Enterprise ETF – fundusz ten obejmuje między innymi papiery wartościowe notowane na rynku finansowym w Hongkongu. Jego kapitalizacja przekracza równowartość 300 mln euro;
  • Xtrackers MSCI China – cechuje się on wysoką płynnością, jednak z drugiej strony roczne opłaty za zarządzanie funduszem są stosunkowo wysokie. Wynoszą one ok. 0,65%, podczas gdy w przypadku większości pozostałych ETF na rynek chiński poziom opłat nie przekracza 0,50%-0,60%). Jest to ETF na rynek chiński akumulujący dywidendy;
  • iShares MSCI China ETF – na chwilę obecną jest to de facto największy ETF na rynek chiński pod względem kapitalizacji. Notowania iShares MSCI China ETF są uzależnione od kursu akcji chińskich spółek.

Gdzie można kupić ETF-y na rynek chiński?

Wszystkim zainteresowanych inwestycjami w tego typu instrumenty z pewnością zadowoli informacja, że zakup i obrót ETF-ami nie jest niczym skomplikowanym w obecnych czasach. Można tego dokonać na przykład za pomocą popularnej aplikacji inwestycyjnej XTB. Jeśli chodzi o ETF na rynek chiński, XTB pozwala między innymi na zakup CHNComp. CHNComp jest instrumentem finansowym, którego kurs opiera się o indeks największych chińskich spółek.

Warto przy tym pamiętać, że dzięki tego typu aplikacjom (oprócz XTB należą do nich także Exante, Degiro itp.) możliwe jest nie tylko inwestowanie w ETF na rynek chiński. Notowania aktualne, historia kursu ETF oraz dostęp do podobnych produktów finansowych – wszystkie te funkcjonalności są dostępne właśnie za pośrednictwem platform do inwestowania.

ETF na rynek chiński – czy warto?

Oczywiście, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że gospodarka światowa – w tym także chińska – przechodzi poważne turbulencje wynikające z pandemii koronawirusa oraz trwającego konfliktu zbrojnego między Ukrainą i Rosją. W efekcie, wskaźniki makroekonomiczne, o które są oparte chińskie ETF-y, ulegają niemałym wahaniom.

Taki stan rzeczy oznacza, że jeszcze przed podjęciem inwestycji w ETF na rynek chiński należy rzetelnie przeanalizować prognozy analityków dotyczące konkretnych instrumentów finansowych. Niezbędnym działaniem jest również całościowe spojrzenie na gospodarczą sytuację w Chinach oraz na świecie. Współczesna ekonomia opiera się na globalizacji. A zatem, działania innych państw czy zawirowania polityczne mogą wpłynąć na notowania gospodarki Chin, co bez wątpienia przełoży się na zachowanie chińskich ETF-ów.

Warto przy tym pamiętać, że ETF-y na rynek chiński charakteryzują się dość wysokim poziomem zmienności. Dobrym przykładem jest tu ETF Lyxor China, którego wartość – zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu branżowym Investing.com – utrzymywała się na poziomie wynoszącym około:

  • 17 EUR (pod koniec 2019 roku),
  • niemal 24 EUR (początek 2021 roku),
  • niecałych 16 EUR (początek marca 2022 roku).

Obecnie (kwiecień 2023 roku) wartość ETF-u to ok. 15.46 EUR.

Nie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku Xtrackers MSCI China, którego kurs wahał się w ciągu ostatniego roku od niemal 21 EUR (połowa 2021 roku) do nieco ponad 12 EUR (połowa marca 2022 roku).

Obecnie można zaobserwować tendencję spadkową kursu ETF na rynek chiński. Opinie analityków co do przyszłości są jednak silnie podzielone. Część ekonomistów jest zdania, że spadki te będą się pogłębiać.

Inni z kolei oczekują odwrócenia trendu. Opierają oni swoje zdanie między innymi na tym, że gospodarka Chin odgrywa coraz większą rolę w systemie światowej ekonomii. Jest tak pomimo pandemii koronawirusa oraz silnej rywalizacji z gospodarką Stanów Zjednoczonych.

Podsumowanie

ETF-y na rynek Chin to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie – w ramach dywersyfikacji portfela inwestycyjnego warto posiadać także tego typu instrumenty. Oczywiście, należy pamiętać o drugiej stronie medalu, to znaczy o ryzyku związanym z alokowaniem kapitału w inwestycyjne instrumenty finansowe. Niezależnie od typu inwestycji, takie działanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty środków finansowych.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =