×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

Czy Warto Inwestować w ETF Na Rynki Wschodzące? – Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć

Rynki wschodzące

ETF na rynki wschodzące stają się coraz popularniejszą formą inwestowania swoich pieniędzy. Wiele osób szuka idealnego sposobu na powielenie oszczędności – ETF wychodzi na przeciw ich oczekiwaniom oferując możliwość szybkiej oraz prostej inwestycji, która nie wiąże się z dużymi stratami. Ten krótki artykuł, powstał specjalnie z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się więcej na temat ETF, a także poznać charakterystyczne cechy rynków wschodzących. 

Czym charakteryzuje się ETF 

Mówiąc o ETF na rynki wschodzące warto zacząć od tego co tak właściwie oznacza ten enigmatyczny skrót. Otóż ETF to nic innego jak fundusz giełdowy pozwalający na zakup akcji. Sam skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia exchange-traded fund. To, co należy jasno podkreślić już na samym początku to fakt, że ETF służy do inwestowania pasywnego. 

Co to jest inwestowanie pasywne? 

Inwestowanie pasywne polega na zakupie całego rynku. W tym miejscu należy jasno oraz wyraźnie podkreślić, ze rynek w tym kontekście jest definiowany jako jedną (bądź wiele) giełdę lub określony region. Rynek w tym przypadku stanowią zatem wszystkie akcje oferowane przez dane przedsiębiorstwo.

Choć początkowo może być to trudne do zrozumienia, warto podkreślić, że inwestowanie pasywne wiąże się z niskimi opłatami, a także z realnymi przewidywanymi zyskami. Jak to możliwe? Inwestowanie pasywne nie przewiduje zysków wyższych niż średnia rynkowa (jest to bowiem niemalże niemożliwe), dlatego klient decydujący się na zakup akcji, może liczyć na zysk w wysokości średniej rynkowej. Ten model inwestowania wyróżnia się dużą płynnością, a także elastycznością. 

Aby lepiej zobrazować działanie ETF, warto podkreślić, że fundusz wydziela akcje, czyli pewnego rodzaju część składową, która po zakupie daje uprawnienia do uczestnictwa w zyskach odpowiadających zakupionej części.

Akcje najczęściej dotyczą przedsiębiorstw oraz firm. Kupując aktywa funduszu, inwestor staje się zatem właścicielem praw do swojej części. Często jednak bywa tak, że jeden prywatny inwestor nie jest w stanie zakupić wszystkich akcji dostępnych na danej giełdzie – wtedy z pomocą przychodzi ETF, czyli fundusz, który gromadzi pieniądze od różnych inwestorów, by następnie zainwestować wspólne aktywa, które razem są w stanie wygenerować znacznie większy zysk. Po udanej transakcji, fundusz dzieli zyski biorąc pod uwagę indywidualny wkład każdego klienta. 

Co to są rynki wschodzące?

Kolejnym pojęciem, nad którym należy się pochylić są rynki wschodzące. Tego okreslenie używa się do opisu regionów świata charakteryzujących się rozwojem gospodarczym. Co ważne, w skład państw należących do rozwijających się, nie wchodzą kraje, które są już rozwinięte (np. Niemcy, USA, UK). 

Podsumowując, rynkami wschodzącymi można określić wszystkie państwa, które są aktualnie drodze od gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Co ciekawe do krajów wschodzących można zaliczyć między innymi: 

  • Polskę, 
  • Meksyk
  • Chiny
  • Indie
  • Litwę
  • Indonezję 

Oraz wiele innych. 

Dlaczego warto inwestować w ETF na rynki wschodzące? 

Inwestycje w rynki wschodzące, powinny być traktowane jako inwestycje długoterminowe. Należy bowiem zauważyć, że giełda ma w tym przypadku silną tendencję do walki o większe wpływy pomiędzy państwami rozwijającymi się, a tymi, które odznaczają się gospodarką rozwiniętą.Chcąc pokazać to na wykresie, możnabyloby zaobserwować tworzącą się sinusoidę, w której co około dekadę wartość rynków wschodzących wychodziłaby na prowadzenie. Wpływ na to, które rynki będą bardziej opłacalne mają bez wątpienia aktualne wydarzenia polityczno-gospodarcze. 

Plusem inwestowanie w ETF jest to, że system ten opiera się na analizowaniu oraz odtwarzania indeksów MSCI All Countries World Index oraz FTSE All-World. Dzięki temu w jednym miejscu znajdują się zarówno rynki wschodzące jak i rozwinięte. Takie zestawienie pozwala na łatwe oraz wygodne porównanie ze sobą zysków płynących z obydwóch rynków. 

Analizując ETF rynków wschodzących, można zaobserwować, że najbiedniejsze kraje niemal zawsze charakteryzują się największą dynamiką rozwoju oraz wzrostu gospodarczego. Warto zauważyć, że kraje, które odznaczają się bardzo niskim dochodem rocznym przypadającym na jednego mieszkańca (niski poziom określą się jako mniej niż 10 000 USD), posiadają PKB, które wzrasta niemal o 5% rocznie. Jest to wzrost, który określa się mianem nieosiągalnego w przypadku krajów wysoko rozwiniętych. Inwestowanie w rynki wschodzące może zatem okazać się doskonałym pomysłem dla wszystkich osób, które nie boją się ryzyka. 

Dlaczego mowa tu o ryzyku? Cóż, wiele krajów rozwijających się używa metod, które pozwalają im na sztuczne podniesienie PKB. Przykładem mogą być Chiny, które za pomocą kredytów, ,,pompują” pieniądze w gospodarkę państwa. Mimo to, należy podkreślić, że inwestycja w ETF na rynki wschodzące na ogół jest dobrą decyzją. Decydując się na zakup ETF rynków wschodzących należy jednak pamiętać o złotej zasadzie inwestycji, czyli o tym, by zakupy robić podczas tak zwanego ,,spadku”. Dzięki temu potencjalny zysk ma szansę być znacznie większy. 

Gdzie można inwestować w ETF na rynki wschodzące? 

Zgodnie z informacjami podanymi powyżej, ETF staje się coraz popularniejszą formą inwestowania. Między innymi właśnie dlatego duże przedsiębiorstwa bankowe oraz różnego rodzaju firmy zajmujące się tematyką. Do najpopularniejszych serwisów umożliwiających inwestowanie w ETF na rynki wschodzące należą mBank oraz XTB. 

ETF na rynki wschodzące XTB 

XTB to dobrze znana platforma która oferuje możliwość inwestowania w ETF. W swoich zasobach posiadają ponad 200 pozycji. Dodatkowo, korzystając z XTB można na bieżąco sprawdzać stan giełdy, także wartość swoich inwestycji. 

ETF na rynki wschodzące mBank

Kolejnym miejscem, w którym można podjąć się inwestycji w ETF jest mBank, czyli jeden z najczęściej wybieranych banków. Chcąc inwestować poprzez mBank nalezy założyć