×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

ETF na spółki wydobywcze – co warto wiedzieć?

ETF na spółki wydobywcze

W obliczu zagrożenia stabilne surowce takie jak złoto czy srebro znacznie zwiększają swoją cenę. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów, którzy ulokowali swoje oszczędności w akcjach spółek wydobywczych. Co warto wiedzieć o spółkach wydobywczych i jak w nie inwestować? Odpowiedzią może okazać się ETF!

ETF na spółki wydobywcze – podstawowe informacje

Przedstawiając informacje na ten temat, warto zatrzymać się nad tym, czym jest ETF i na jakiej zasadzie działa. Otóż ETF to tak naprawdę pewnego rodzaju fundusz, który pozwala inwestować osobom, które nie chcą robić tego na własną rękę. Co to oznacza?

W praktyce fundusz działa na zasadzie wspólnej skarbonki – różni inwestorzy wpłacają wybraną przez siebie sumę, która jest następnie przechowywana oraz inwestowana przez fundusz. Fundusz ETF gromadzi pieniądze wpłacone przez inwestorów, by następnie za wspólne aktywa wykupić cały rynek (rynek jest w tym przypadku pojmowany jako ogół akcji). Ta metoda pozwala na znacznie wyższe zyski, które są dzielone zgodnie z wkładem własnym danego inwestora.

Dzięki swojej funkcjonalności oraz doskonałym wynikom fundusze ETF stają się coraz bardziej popularną formą inwestowania. Jest to wygodny sposób, który pozwala na pomnożenie swoich oszczędności oraz zapewnienie stabilnej przyszłości.

Czy warto inwestować w spółki wydobywcze?


W 2021 roku można było zauważyć wyraźne wahania w wartości stali, miedzi, a także złota. Choć stal oraz miedź zawdzięcza wzrost swojej ceny przede wszystkim dużemu zapotrzebowaniu przy jednoczesnych problemach z dostawą, oraz zaopatrzeniem, w przypadku złota można mówić o pewnego rodzaju załamaniu. Warto bowiem jasno podkreślić, że od marca do sierpnia 2021 roku, złoto straciło około 11% swojej ceny. Jak zatem prezentowały się akcje spółek wydobywczych?

Co ciekawe, spółki wydobywcze straciły o 21%, co daje niemal dwa razy większy spadek niż samo złoto. Dlaczego tak jest? Cóż, wpływ na to ma z pewnością dźwignia operacyjna, czyli miara, za pomocą której określa się zmiany wartości przychodów ze sprzedaży. Warto podkreślić, że dźwignia ta jest podawana najczęściej w netto, a w praktyce jest to po prostu różnica pomiędzy wartością otrzymaną ze sprzedaży danego produktu (w tym przypadku akcji), a jego zakupem.

Jak to się przekłada na spółki? Dźwignia sprawia, że każdy spadek ceny złota może spowodować dodatkowy spadek wartości akcji danej spółki. Najczęściej jest to spowodowane spadkiem cen marż oraz mniejszym popytem już w trakcie pierwszych objawów zmniejszenia wartości cen danego kruszcu.

Aby mieć pewność co do tego, że inwestycja w ETF na spółki wydobywcze będzie opłacalna, należy na bieżąco sprawdzać wartość konkretnego surowca. W przypadku złota warto nadmienić, że wartość spółek ETF wzrasta oraz maleje wprost proporcjonalnie do wartości złota.

Czy spadek wartości spółek wydobywczych to zawsze zły znak?


Inwestorzy, którzy już posiadają wykupione ETF, z pewnością powiedzą, że spadek to jeden z najgorszych scenariuszy. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie dla wszystkich ta sytuacja jest niekorzystna. W przypadku spadku cen opłaca się bowiem zainwestować. Dzięki temu, po odbiciu się cen można liczyć na znacznie większy zysk wiążący się z ponownymi wzrostami cen.

Inwestycje w spółki wydobywcze mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeśli będą traktowane jako inwestycje długoterminowe. Doskonałym przykładem, który zobrazuje tę sytuację, jest ETF GDXJ. Akcje GDXJ miały tendencję spadkową praktycznie przez 12 miesięcy. Okres ten odbił się na osobach posiadających zakupione akcje GDXJ. Warto jednak podkreślić, że w inwestycjach tendencje niemal zawsze się odwracają. W przypadku rosnącej inflacji oraz niestabilnej sytuacji gospodarczej można liczyć na ponowny wzrost wartości silnych walut takich jak euro czy dolar, a co za tym idzie również wzrost cen złota.

Decydując się na zakup ETF na spółki wydobywcze, nie trzeba przejmować się podjęciem decyzji o inwestowaniu w konkretne przedsiębiorstwa – ETF zrobi to za inwestora.

ETF na spółki wydobywcze lista


Choć wyżej przedstawione przykłady mogą sugerować, że najbardziej opłacalną inwestycją jest złoto, należy podkreślić, że ETF w spółki wydobywcze srebro jest równie ciekawą opcją. Srebro nie waha się co prawda aż tak jak złoto, jednak dla wielu osób jest to zaleta – dzięki temu inwestycja jest znacznie bardziej bezpieczna oraz mniej narażona na straty.

Gdzie można inwestować w ETF na srebro?

Do najpopularniejszych serwisów oferujących tę opcję należą:

  • XTB
  • Etoto
  • Degiro
  • mBank
  • Extante

Jak zacząć inwestować w ETF na spółki wydobywcze?Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji inwestować, dobrym pomysłem może okazać się spróbowanie swoich sił w symulatorze handlu ETF. Obecnie na rynku istnieje wiele darmowych symulatorów, które pomogą zrozumieć działanie funduszy ETF, a także pokażą jak zarządzać pieniędzmi, by zyskać jak najwięcej.

Innym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z kupowaniem funduszy ETF jest inwestowanie małych środków poprzez popularne firmy skupiające swoją działalność na ETF. Aktualnie jednym z najpopularniejszych banków umożliwiających inwestowanie w spółki wydobywcze jest mBank. Inwestowanie w ETF poprzez mBank jest możliwe dzięki rachunkowi maklerskiemu eMakler. MBank podobnie jak inne firmy pośrednicze, pobiera prowizję (w tym przypadku prowizja wynosi 0.29%).

ETF to fundusz inwestujący wspólne aktywa wielu inwestorów. Inwestując w spółki wydobywcze, warto być na bieżąco z wykresami dotyczącymi konkretnych surowców. Inwestować w ETF na spółki wydobywcze można między innymi w XTB, mBanku oraz w Etoto.


O Autorze