×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

Czy ETF Na Uran To Dobry Pomysł Na Inwestycje?

ETF na uran

Liczne atuty sprawiają, że ETF na uran to coraz popularniejszy rodzaj inwestycji. Czym charakteryzują się ETF-y na uran i w jaki sposób można dokonać ich zakupu? O czym należy pamiętać podczas zakupu? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedzi.

Dlaczego uran to dobra inwestycja? Zastosowanie uranu we współczesnej gospodarce

Uran to pierwiastek, który z uwagi na swoje cenne właściwości zajmuje ważne miejsce w nowoczesnych gospodarkach. Wszystko wskazuje na to, że w następnych latach rola uranu zwiększy się jeszcze bardziej.

Główne zastosowanie uranu to wytwarzanie energii nuklearnej (jądrowej). Energia stworzona z wykorzystaniem uranu charakteryzuje się m.in. niską emisyjnością.

Taki stan rzeczy oznacza, że wykorzystanie uranu skutkuje brakiem szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. To właśnie dlatego energia stworzona w oparciu o uran jest postrzegana jako ciekawa alternatywa dla nieodnawialnych źródeł energii (węgiel itd.).

Pomimo katastrofy, jaka miała miejsce w 2011 roku w elektrowni w Fukushimie (Japonia), uran wciąż jest postrzegany jako technologia przyszłościowa. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że uran — obok m.in. metali szlachetnych — jest postrzegany jako surowiec, w który warto inwestować szczególnie w długim horyzoncie czasowym. Wszystko wskazuje na to, że w długoterminowej perspektywie inwestycje w ten pierwiastek mogą cechować się wysoką stopą zwrotu.

Już w 2020 roku, na świecie wydobyto niemal pięćdziesiąt tysięcy ton tego surowca. Wydobycie to stanowiło jedynie trzy czwarte ówczesnego zapotrzebowania na uran (bardziej szczegółowe dane na ten temat można znaleźć w raporcie przygotowanym przez World Uranium Mining).

Oczywiście, od pojedynczych inwestorów, a nawet profesjonalnych firm inwestycyjnych nie wymaga się zakupu uranu w postaci fizycznej. Takie wymaganie jest z gruntu niedorzeczne i niemożliwe do zrealizowania. To właśnie dlatego osiąganie zysków odbywa się poprzez zakup ETF na uran i obrót tego typu instrumentami. ETF-y to instrumenty, których wartość jest uzależniona od aktualnej wartości uranu.

Jaki ETF na uran należy wybrać?

Obecnie dostępne są różne ETF-y na uran. Jaki ETF spośród nich należy wybrać? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Decyzja w tym zakresie powinna uwzględniać indywidualne potrzeby inwestora. Ważne jest na przykład to, czy zamierza on dokonać długoterminowej inwestycji, czy też liczy na zyski w krótkiej perspektywie.

Główne fundusze, które umożliwiają inwestorom zakup ETF-ów na uran, są następujące:

  • Global X Uranium ETF (URA),
  • North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM).

Jeśli chodzi o Global X Uranium ETF, to należy on obecnie do największych światowych funduszy, które w ramach prowadzonej działalności zajmują się prowadzeniem inwestycji w uran i spółki wydobywające ten surowiec. Dzięki Global X Uranium ETF inwestorzy mogą śledzić notowania kilkudziesięciu największych spółek zajmujących się wydobywaniem uranu.

North Shore Global Uranium Mining ETF to kolejny wielki fundusz, który skupia inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w spółki uranowe. Zarówno URA, jak i URNM są notowane na NYSE ARCA.

Inwestycje w uran. W jaki sposób można dokonać zakupu ETF na uran?

Uznałeś, że ETF na spółki uranowe to instrument finansowy, który zdecydowanie powinien znaleźć się w Twoim portfelu inwestycyjnym? Jeśli tak, to bardzo dobrze się składa. Rozwój nowoczesnych technologii internetowych, jaki obserwuje się w ostatnich latach, umożliwia zakup ETF bez wychodzenia z domu. Aby zrealizować to zadanie, wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu, zalogować na daną platformę i rozpocząć przygodę z inwestowaniem.

Gdzie kupić uran? Zadanie to znacznie ułatwiają brokerzy, a prowadzone przez nich panele inwestycyjne umożliwiają nie tylko dokonanie zakupu. Z ich wykorzystaniem można także na bieżąco monitorować kursy poszczególnych instrumentów (nie tylko ETF-ów, ale także akcji, obligacji korporacyjnych itd.). Inwestycji w tego typu papier wartościowy można dokonać między innymi za pomocą następujących platform:

  • X-Trade Brokers (XTB), który na chwilę obecną daje inwestorom możliwość skorzystania z instrumentów z kilkunastu największych giełd świata. Z pewnością inwestorów zainteresuje informacja, że dokonywanie transakcji o wartości do 100 tys. euro miesięcznie jest bezpłatne. ETF na uran XTB to rozwiązanie — z uwagi na prostotę działania aplikacji do inwestowania — popularne w czasie pandemii Covid-19;
  • Degiro — jest to holenderski broker dający użytkownikom dostęp do trzydziestu największych giełd świata;
  • Exante — za pośrednictwem tego brokera inwestorzy mogą dokonywać wyboru spośród wielu tysięcy instrumentów finansowych, w tym między innymi amerykańskich ETF-ów.

Oczywiście, zakupu ETF-ów na uran jest możliwe nie tylko z użyciem internetowych platform brokerskich. Zadanie to może zostać zrealizowane także z użyciem aplikacji inwestycyjnych przygotowanych przez banki detaliczne. 

ETF na uran oferuje np. mBank inne wielkie banki komercyjne w Polsce. Choć ETF-y uranowe nie są dostępne na polskiej GPW — Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie — to dostęp do nich jest możliwy właśnie dzięki bankom oraz brokerom.

Podczas wyboru platformy należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępność poszczególnych instrumentów finansowych. Podjęcie decyzji w tym zakresie powinno uwzględniać m.in. także takie czynniki jak wysokość prowizji od transakcji oraz wygoda podczas codziennego korzystania z aplikacji.

Ważne jest przede wszystkim to, by dana platforma inwestycyjna dawała możliwość sprawdzenia, jaki jest w przypadku uranu kurs. Do podjęcia decyzji inwestycyjnej niezbędne mogą być zarówno notowania w czasie rzeczywistym, jak i kurs historyczny. 

ETF na uran — czy to dobra inwestycja na dwudziesty pierwszy wiek? Podsumowanie

Dynamika gospodarki w dwudziestym pierwszym wieku sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nie tylko standardowe sposoby inwestycji. Zarówno inwestorzy instytucjonalni (fundusze inwestycyjne itd.), jak i indywidualni posiadacze kapitału poszukują sposobu na powiększenie kapitału. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w uran.

Perspektywy co do roli uranu w gospodarce przyszłości są bardzo obiecujące. Taki stan rzeczy sprawia, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na dodanie ETF do swojego portfela.

Z drugiej strony, przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej należy rzetelnie przeanalizować ryzyko związane z inwestycją. Nie jest to wyłącznie specyfika ETF-ów na uran. Ryzyko utraty części, a nawet całości zaangażowanego kapitału to nieodłączny element właściwie każdego rodzaju inwestycji. Aby móc rzetelnie ocenić opłacalność i poziom bezpieczeństwa inwestycji, należy przeanalizować m.in. prospekt emisyjny danego funduszu inwestycyjnego.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − pięć =