×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

ETF Na Złoto — Podstawowe Informacje Na Temat Instrumentu Finansowego

etf na złoto

Jakie ETF na złoto? Gdzie kupić ETF na złoto? Czym charakteryzują się ETF na złoto w Polsce? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznasz po przeczytaniu naszego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest ETF na złoto? ETF na złoto fizyczne jako alternatywa dla standardowych instrumentów finansowych

Akcje i obligacje to rodzaje instrumentów finansowych, o których z pewnością słyszał każdy. Są to produkty finansowe, których zasadę działania zna także wiele osób bez wykształcenia o profilu ekonomicznym. Nie są to jednak jedyne dostępne rozwiązania — współczesny rynek finansowy to segment mocno rozwinięty, a przy tym — niezwykle różnorodny. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie należy między innymi ETF.

Termin „ETF” może być nieco enigmatyczny, szczególnie dla osób, które nie są zawodowymi finansistami. W rzeczywistości jednak ETF to po prostu akronim pochodzący od angielskiego określenia: Exchange Traded Fund. Jest to fundusz inwestycyjny otwarty, co oznacza, że nie trzeba spełniać rygorystycznych kryteriów, by móc nim obracać.

Otwarty charakter tego funduszu oznacza również dużą swobodę i płynność obrotu. Jest to niewątpliwy atut, ponieważ może pojawić się konieczność sprzedaży danego instrumentu dosłownie w ciągu kilku chwil.

Obecnie dostępne są różne rodzaje ETF na złoto, w tym między innymi:

  • nowojorski SPDR Gold Trust (GLD),
  • iShares Gold Trust (IAU),
  • Sprott Physical Gold Trust ETV (PHYS),

oraz wiele innych.

ETF a fizyczne złoto

Jak wiadomo, fizyczne złoto jest przedmiotem obrotu na rynkach inwestycyjnych. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować rzeczywisty kruszec, by móc osiągać zyski z tego tytułu.

Możliwe jest kupienie takiego papieru wartościowego, którego aktualna wartość jest skorelowana z ceną prawdziwego złota. Tym właśnie jest ETF na złoto, czasem określany także jako ETF na fizyczne złoto.

Podczas gdy zakupem i przechowywaniem fizycznego złota zajmują się wyspecjalizowane w tym celu fundusze, inwestor nabywa jedynie papier wartościowy. Oznacza to, że ETF na złoto jest zabezpieczony fizycznym kruszcem.

Wartość tego instrumentu finansowego jest uzależniona od aktualnego kursu metalu szlachetnego. To, jak silna jest ta relacja, zależy od danego funduszu. Takie rozwiązanie sprawia, że z punktu widzenia pojedynczego inwestora nie trzeba przejmować się kwestiami związanymi z zabezpieczeniem złota.

ETF na złoto — dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Wykres ETF na złoto
Wykres ceny IAU, funduszu ETF na złoto – źródło: tradingview.com

W ostatnich latach ETF na złoto staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Nie powinno to nikogo dziwić. Liczne zalety sprawiają, że ETF stanowi ciekawą alternatywę dla takich „standardowych” instrumentów jak na przykład akcje czy obligacje.

Jest to przede wszystkim rozwiązanie, które cechuje się wysoką elastycznością. ETF jest notowany w ramach tzw. notowań ciągłych. W pewnym uproszczeniu oznacza to po prostu, że zakupu lub sprzedaży ETF można dokonać niemal w każdym momencie dnia.

Ważną zaletą są także niskie zalety wejścia w ten sektor. Aby móc dokonać zakupu ETF na złoto, wystarczy posiadać odpowiednie środki finansowe oraz dostęp do internetowej aplikacji inwestycyjnej. Wybór ETF z dostępnej palety rozwiązań oraz jego zakup nie powinien w takiej sytuacji stanowić żadnego problemu.

To jeszcze nie wszystko. Zakup ETF na złoto to dobry sposób na dywersyfikację kapitału. Nawet jeśli pozostałe formy inwestycji (np. akcje) nie przynoszą obecnie pożądanej stopy zwrotu, zyski z tytułu ETF mogą to zrekompensować.

ETF na złoto a GPW, XTB — jak dokonać zakupu tego instrumentu finansowego?

Jak kupić ETF na złoto? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Otóż zakup i obrót ETF jest możliwy między innymi na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych w ostatnich latach sprawił, że można dokonać zakupu ETF online. Nie trzeba wychodzić z domu, by móc w ciągu kilku chwil stać się posiadaczem tego instrumentu finansowego. Taką funkcjonalność zapewniają inwestycyjne aplikacje internetowe, w tym między innymi XTB.

To jeszcze nie wszystko. ETF można kupić również z użyciem aplikacji online dostarczanych przez banki. W ramach aplikacji bankowych można w krótkim czasie sprawdzić dostępną listę ETF na złoto (w mBanku itd.).

ETF na spółki wydobywające złoto. Podsumowanie

ETF na złoto to bez wątpienia ciekawy sposób na inwestycje. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że lokowanie kapitału w ETF daje gwarancję sukcesu w każdej sytuacji. Wręcz przeciwnie: podobnie jak w przypadku właściwie każdego rodzaju inwestycji, należy liczyć się z ryzykiem utraty kapitału. Im wyższa potencjalna stopa zwrotu, tym poważniejsze ryzyko. Zasada ta  jest uniwersalna i obowiązuje w przypadku właściwie każdej formy inwestycji.

Który ETF na złoto wybrać? Aby zmniejszyć ryzyko nietrafionej inwestycji, należy rzetelnie przeanalizować notowania danego w ETF w przeszłości. Powinno się zrobić to w odniesieniu do horyzontu liczącego kilka ostatnich lat.

W wykonaniu tego zadania znacznie pomaga analiza wykresu ETF na złoto. Warto swoje analizy i spostrzeżenia skonfrontować z przewidywaniami dotyczącymi cen złota w przyszłości. Pomocna może być w tym nie tylko opinia specjalistów bankowych, ale także analiza sytuacji politycznej i makroekonomicznej.

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − pięć =