×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt na remont domu wybrać

Remont domu to spory wydatek, który bardzo często przekracza możliwości finansowe jego właściciela, tym bardziej że wstępny kosztorys tuż po rozpoczęciu prac remontowych bardzo często trzeba uzupełnić o nowe, nieplanowane wydatki. Nie zawsze można na ten cel przeznaczyć posiadane oszczędności. Nie zawsze też można odłożyć go w czasie. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście sięgnąć po kredyt, który pomoże uzyskać dodatkową gotówkę i umożliwi przeprowadzenie remontu. Pytanie tylko jaki wybrać – kredyt hipoteczny czy może kredyt gotówkowy na dowolny cel? Sprawdźmy, która z tych opcji będzie lepsza.

Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem kredytu udzielanego klientowi na jeden określony cel, jakim jest zakup nieruchomości oraz jej remont – może to być dom lub mieszkanie lub zakup działki pod budowę domu. Zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu staje się owa nieruchomość. Jeżeli kredyt nie zostanie spłacony, wówczas bank może przejąć na własność nieruchomość obciążoną hipoteką. Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest długi okres kredytowania, który może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Zaletą kredytów hipotecznych bez wątpienia jest wysokość sumy, jaką można pożyczyć. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku kredytów innego rodzaju. Wadą zaś mnogość warunków, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca, dość duży zakres formalności oraz konieczność posiadania wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 20% wartości nieruchomości. Warto przy tym pamiętać, że środki pochodzące z kredytu hipotecznego muszą być przeznaczone na konkretny cel. Nie można nimi zarządzać w dowolny sposób.

Kredyt gotówkowy i jego zalety

Zasady udzielania kredytów gotówkowych podobnie jak ich warunki są zdecydowanie bardziej elastyczne. Przede wszystkim pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a to oznacza, że jeśli kredytobiorca zmieni swoje plany, to będzie to wyłącznie jego decyzja, niezwiązana z żadnymi ograniczeniami. Ponadto, aby ubiegać się o przyznanie kredytu gotówkowego, nie trzeba mieć wkładu własnego. Sam zakres formalności też jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku wspomnianego kredytu hipotecznego. Wiele banków umożliwia swoim klientom dopełnienie większości kwestii formalnych za pośrednictwem internetu (kredyty online), co wiąże się z dużą wygodą. Mnogość propozycji kredytów gotówkowych pozwala wybrać propozycję najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb, co zmniejsza ryzyko trudności w spłacie zadłużenia.

Hipoteczny czy gotówkowy?

Decyzja do co tego, które kredyt wybrać, hipoteczny czy gotówkowy, przede wszystkim powinna być uzależniona od wysokości pożyczanej kwoty. Jeśli jest ona stosunkowo mała, wówczas kredyt hipoteczny staje się nieopłacalny. Zdecydowanie korzystniejszy będzie kredyt gotówkowy na dowolny cel, którego procedury są mniej skomplikowane i nie wiążą się z żadnymi ograniczeniami. Jeżeli natomiast koszt remontu jest na tyle znaczny, że przewyższa maksymalne kwoty kredytów gotówkowych, wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny. Będzie to zdecydowanie lepsza opcja, niż zaciąganie kilku kolejnych kredytów gotówkowych czy też pożyczek po to, by zgromadzić całą potrzebną sumę. Warto jednak swoją decyzję dobrze przemyśleć, bowiem duża popularność, jaką cieszą się kredyty gotówkowe, sprawia, że propozycji z nimi związanych pojawia się coraz więcej. Większość z nich jest dość mocno zróżnicowana, zwłaszcza w kontekście maksymalnej kwoty pożyczki. Może się więc okazać, że kredyt gotówkowy będzie wystarczający do tego, by przeprowadzić wymarzony remont, bez konieczności ubiegania się o przyznanie kredytu hipotecznego.

Źródło:

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

O Autorze