×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

W Co Zainwestować 100 000 Złotych w 2023 roku.

Odkryj, jak zainwestować 100 000 złotych, aby uzyskać najwyższe zwroty z inwestycji na rynku akcji, z różnorodnym portfelem i niskimi opłatami.
W Co Zainwestować 100 000 Złotych w 2021 roku.
Kluczowe Informacje
  • Inwestowanie 100 000 złotych może być skuteczne poprzez dywersyfikację portfela za pomocą akcji, ETF-ów i funduszy inwestycyjnych.
  • Istnieją trzy podstawowe sposoby inwestowania w nieruchomości: tradycyjne nieruchomości (kupno, renowacja oraz sprzedaż/wynajem nieruchomości), REIT (Real Estate Investment Trusts, podobne do funduszy ETF, ale skoncentrowane na nieruchomościach) oraz nieruchomości społeczne (finansowanie społecznościowe dużych projekty nieruchomościowe z wieloma inwestorami).
  • Pożyczki peer-to-peer (P2P) to kolejna alternatywna metoda inwestycyjna, którą należy rozważyć. Pożyczki P2P oferują potencjalnie wysokie zwroty (5-10% lub więcej), generują pasywny dochód dzięki miesięcznym lub kwartalnym płatnościom i pomagają innym w zaspokajaniu ich potrzeb finansowych.

Posiadanie 100 000 złotych do zainwestowania to świetna sytuacja. Właściwe zainwestowanie tych środków może przynieść znaczące zyski w dłuższej perspektywie. W tym przewodniku, dowiesz się jak inwestować 100 000 zł, korzystając z różnych strategii inwestycyjnych oraz narzędzi do zarządzania portfelem.

Zacznijmy od rynku akcji, na którym zalecam ulokować większość swoich funduszy.

Spróbuj swoich sił na giełdzie akcji

Jeśli masz 100 000 złotych do zainwestowania, akcje powinny być na szczycie Twojej listy. Mam zamiar wejść w ten temat najgłębiej, ponieważ uważam, że jest to najlepsza opcja do zainwestowania tej kwoty pieniędzy.

[stock_chart symbol=”IBM”]

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Akcje są jedną z lepszych możliwości dywersyfikacji twojego portfela. Wiele badań pokazało, że akcje przynoszą największe zwroty długoterminowe. W dodatku możesz zainwestować praktycznie w każdą branżę na świecie.

Średnia roczna stopa zwrotu z indeksu S&P 500 od początku lat 70-tych wynosiła blisko 12% rocznie. Rynek ma za sobą jeszcze lepsze lata od czasu spowolnienia gospodarczego w 2008 roku. Oto średnie roczne stopy zwrotu z indeksu S&P 500 od 2009 roku:

20237.75%
2022-19.44%
202126.89%
202016.26%
201928.88%
2018-6.24%
201719.42%
20169.54%
2015-0.73%
201411.39%
201329.60%
201213.41%
20110.00%
201012.78%
200923.45%

Resztę rocznych stóp zwrotu od 1928 roku można znaleźć na tym arkuszu.

Jak inwestować w akcje

Inwestowanie w akcje jest bardzo zawiłym tematem, zamierzam jednak dać ci trzy szybkie wskazówki, dzięki którym możesz zainwestować 100 000 złotych bezpiecznie.

1. Inwestuj w pojedyńcze akcje

Inwestycja w pojedyńcze akcje jest najbardziej ryzykowną opcją na zainwestowanie 100 000 złotych w tym artykule, ale może przynieść Ci największe zwroty. Jeśli zamierzasz wybrać pojedyńcze akcje, naprawdę musisz wiedzieć, co robisz. O ile nie inwestujesz w tysiące pojedynczych akcji, czego większość ludzi nie robi, Twój poziom dywersyfikacji będzie niski.

Na przykład, możesz zdecydować się na inwestowanie w dziesięć różnych akcji – co może zapewnić Ci różnorodność, ale nie taką jak ETF lub fundusz inwestycyjny (więcej na ten temat poniżej).

Jeśli zamierzasz inwestować w pojedyncze akcje, zacząłbym od przeczytania wszystkich książek wymienionych w tym artykule. Nie żartuję, upewnij się, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie zanim zainwestujesz taką kwotę w pojedyńcze akcje.

Poświęc też trochę czasu na naukę analizy fundamentalnej wykresu, łącząc analize wykresu i informacje rynkowe o danej firmie będziesz miał większą pewność, że twoja inwestycja przyniesie zysk.

2. Kupuj ETF-y i fundusze powiernicze

Fundusze inwestycyjne i ETF są w zasadzie koszykami wielu akcji, wstępnie połączonymi specjalnie dla Ciebie, dzięki czemu możesz dokonać pojedynczej inwestycji i uzyskać natychmiastową dywersyfikację. Różnica polega na tym, w jaki sposób są one łączone, zarządzane i sprzedawane.

  • ETF zachowuje się dokładnie tak samo jak akcje i zazwyczaj nie jest aktywnie zarządzany. Zazwyczaj podąża za indeksem, na przykład S&P 500 lub akcjami, które inwestują w złoto. Możesz zawężać lub poserzać dzeidziny przemysłu, w które inwestujesz.  Na przykład, jeśli chcesz inwestować w spółki odpowiedzialne społecznie, możesz kupić ETF, który zrobi to za Ciebie.
  • Z drugiej strony, fundusze powiernicze są aktywnie zarządzane przez osobę lub grupę osób. Istnieją pewne wyjątki, (jak w przypadku Vanguard, który posiada fundusze indeksowe), ale w większości przypadków, fundusze powiernicze mają kogoś, kto wybiera akcje, które są w funduszu.

Fundusze powiernicze nadal działają jak ETF, ponieważ można uzyskać natychmiastową dywersyfikację, ale są one bardziej skrupulatnie monitorowane, a strategia wyboru akcji może być oparta na osobistych preferencjach inwestycyjnych i uprzedzeniach zarządzającego funduszem. Z tego powodu koszt jest również wyższy.

Jednak z historycznego punktu widzenia, fundusze powiernicze niekoniecznie osiągają lepsze wyniki niż ETF-y czy fundusze indeksowe. Można również wybrać strategię z funduszami powierniczymi, ale opcje mogą być bardziej ograniczone. Wiedz, że fundusze powiernicze nie są gorszym wyborem niż ETF-y, zdecydowanie mają swoje zalety, ale będą kosztować więcej, a ja wolę utrzymać opłaty na jak najniższym poziomie, gdy inwestuję 100 000 PLN.

Zarządzanie inwestycjami w akcje

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, inwestowanie w akcje może z czasem stać się skomplikowane i zagmatwane. Jeśli zamierzasz zainwestować 100 000 złotych (lub jakąkolwiek inną kwote) w akcje, potrzebujesz narzędzia, które pomoże Ci przeanalizować, na jakim etapie są Twoje inwestycje i jak sobie radzisz.

Narzędziem, które polecam jest Personal Capital. Jedną z najfajniejszych funkcji jest wykres wizualizacji alokacji.

Po połączeniu swoich kont inwestycyjnych, możesz dokładnie zobaczyć, jaka część Twojego portfela należy do różnych kategorii i określić, gdzie powinieneś inwestować więcej lub mniej, w oparciu o swoje wzorce inwestycyjne. Można również monitorować ogólne wyniki portfela, jak również skorzystać z wielu innych funkcji.

2. Zainwestuj na gorącym rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest bardzo popularną opcją dla tych, którzy chcą pozbyć się 100,000 złotych w gotówce i tym samym zabezpieczyć się przed inflacją. Inwestowanie w nieruchomości wcale nie mussi być czasochłonne i skomplikowane. Więcej o tym przeczytasz poniżej.

Jak inwestować w nieruchomości

Istnieją trzy podstawowe opcje, inwestowania w nieruchomości – tradycyjne nieruchomości, REITs i społecznościowe nieruchomości.

Tradycyjne nieruchomości

Tradycyjny sposób inwestowania w nieruchomości następuje poprzez zakup mieszkania bądź domu i remont oraz sprzedaż („flipping”) lub wynajem.

Ten rodzaj inwestycji w nieruchomości wymaga sporego kapitału. Jeśli zamierzasz zainwestować 100,000 złotych spora część tej kwoty została by „zmarnowana” na opłaty manipulacyjne. Jeśli planujesz kupić, wyremontowac i odsprzedać nieruchomość, będziesz potrzebował nie tylko zaliczkę na dom, ale również wolną gotówkę na remont. Lepszą opcją może być kupno nieruchomość, dokonanie minimalnych poprawek, i wynajęcie.

Kiedy wynajmujesz nieruchomość, natychmiast stajesz się właścicielem (chyba że, oczywiście, zatrudnisz kogoś, aby to zrobił za Ciebie). Inwestowanie w nieruchomości w ten sposób może być bardzo lukratywne, ale trzeba znać rynek.

Poznałem kilka osób osobiście, które zarabiają na swoje życie na pełen etat poprzez wynajem nieruchomości. Fajną rzeczą w tym jest to, że zaczynasz spłacać kredyt hipoteczny pieniędzmi z wynajmu, aż po czasie ostatecznie cała nieruchomość będzie w 100% twoja – toteż zyski są znaczne, gdy wynajmujemy nieruchomości.

Krótka uwaga – z 100.000 złotymi, szanse na uzyskanie znaczącej transakcji są niskie. Możesz pokusić się o współpracę z kimś ale z doświadczenia wiem, że przysparza to same problemy.

REITs

REIT (Real Estate Investment Trust) jest bardzo podobny do ETF, jak wspomniałem powyżej, z tą różnicą, że skupia się na inwestycjach w nieruchomości.

Możesz kupić REIT przy stosunkowo niskich kosztach i uzyskać natychmiastową dywersyfikację w nieruchomościach w różnych obszarach i z różnymi typami nieruchomości.

Minusem jest to, że masz niewielką kontrolę nad tym, gdzie idą twoje pieniądze. Jesteś na łasce tego, kto zarządza REIT. W każdym można sprzedać swój udział w REIT, ale jak każda inwestycja w nieruchomości, powinna być długoterminowa.

Tradycyjnie, inwestujesz w REITs otwierając konto maklerskie. Dzięki tej metodzie wybierasz inwestycje tak samo jak akcje.

Społecznościowe nieruchomości

społecznościowe nieruchomości są stosunkowo nowym sposobem inwestowania. Koncepcja jest prosta – pojawia się duży projekt nieruchomości i wielu inwestorów może wrzucić pieniądze do finansowania projektu. Inwestorzy ci stają się następnie udziałowcami projektu i są wynagradzani na podstawie różnych czynników – może to być określona kwota w dolarach, którą spłacają w ramach pożyczki, a może otrzymują część projektu, gdy jest on ukończony i udany. Niezależnie od tego, jest to doskonały sposób dla każdego, kto chce inwestować w masowych transakcji na rynku nieruchomości.

3. Odkładaj pieniądze na kontach emerytalnych

Jedną z najmądrzejszych rzeczy, które można zrobić z  100,000 złotych jest ulokowanie tej kwoty na kontach emerytalnych. Jestem zdania że potrzeba co najmniej 2 miliony złotych na godną emeryturę w tych dniach. Brzmi to absolutnie szalenie, ale tak nie jest. Jeśli chcesz przejść na emeryturę wygodnie, biorąc pod uwagę dzisiejsze koszty życia i szacując przyszłe koszty życia, będziesz potrzebował sporej sumy.

PPK – moja szalona metoda

Bardzo mądrym posunięciem byłoby ulokowanie przynajmniej części z Twoich 100.000 złotych na kontach emerytalnych. Pierwszym, które bym polecił jest Twoje firmowe PPK – jeśli masz do niego dostęp. Podczas gdy depozyty na PPK to pieniądze przed opodatkowaniem, jest pewien trik, którego możesz użyć, aby „zdeponować” pieniądze, gdy wpłynie na nie jednorazowa suma. Teraz skup się, ponieważ nie jest to nauka ścisła, ale działa (zarówno matematycznie, jak i psychologicznie).

Zasadniczo, to co robię, to tymczasowo zwiększam moje składki do maksimum, aż będę w stanie zdeponować pełną kwotę, a następnie przywracam moje składki do normalnego poziomu. Następnie wyjmuję gotówkę z mojej zryczałtowanej inwestycji, „odejmuję” podatki, które bym zapłacił (i umieszczam je na koncie oszczędnościowym), a resztę wpłacam na konto czekowe, rozłożone w czasie na okres, w którym zwiększam moje składki. Brzmi zagmatwanie? Spokojnie – pozwól, że pokażę ci, co mam na myśli:

Załóżmy, że masz 100 000 PLN do zainwestowania.

Maksymalna kwota, jaką możesz wpłacić na PPK w tym roku to 18 500 PLN.

Załóżmy, że obecnie wpłacasz 200P LN na każdą wypłatę na swoje PPK i masz już 1500 PLN na koncie.

To, co bym zrobił, to zwiększyłbym procent wpłat do 75% (maksimum) – co, w zależności od Twojej pensji, znacznie zwiększyłoby Twoje wpłaty.

Powiedzmy, że zarabiasz 60,000 złotych rocznie – to daje ponad 1,700 złotych na wypłatę, jeśli płacą Ci co dwa tygodnie.

Ponieważ na koncie masz już 1,500 PLN, będziesz potrzebował jeszcze 17,000 PLN zanim osiągniesz maksimum na ten rok. To trochę mniej niż 10 wypłat (1,700 x 10 = 17,000).

Teraz, weź swoje 17.000 PLN w gotówce (ze swoich 100.000 PLN, które masz) i odlicz wszystkie podatki, których się spodziewasz – w ten sposób nie zawyżasz swojej „wypłaty”. Powiedzmy, że zakładam, że zapłacę około 25% podatków – odliczyłbym 4,250 PLN(.25 x 17,000 = 4,250).

To pozostawia mi 12,750 PLN, które mogę wpłacić z powrotem na moje konto czekowe i nadrobić stratę w dochodach, którą miałbym przez zwiększenie moich składek PPK. Rozłóż to na 10 tygodni, przez które podnosisz swoje PPK.

Teraz, weź te pozostałe 4 250 PLN i wrzuć je na konto oszczędnościowe.

Kiedy już osiągniesz maksimum, zresetuj swoje składki (w tym momencie do 0, ponieważ osiągnąłeś limit) i ciesz się uczuciem maksymalizacji PPK!

4. Dotrzyj do społeczności z Peer-to-Peer (P2P) pożyczki

Innym świetnym sposobem na zainwestowanie swoich 100 000 PLN jest pożyczanie w systemie peer-to-peer. Pożyczki P2P to w zasadzie pożyczanie własnych pieniędzy komuś innemu, kto ich potrzebuje, z wielu powodów.

Dlaczego warto inwestować w P2P lending?

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś rozważyć P2P lending zamiast czegoś takiego jak akcje czy nieruchomości. Oto kilka powodów, dla których powinieneś to rozważyć:

1. Duże zyski

W zależności od tego, gdzie zainwestujesz swoje pieniądze, możesz konsekwentnie uzyskiwać zwroty w wysokości od 5-10% z P2P lending. Jeden facet generuje nawet około 12% średniego zwrotu rocznie.

Umożliwia to dostęp do wyższych zwrotów i niższego ryzyka, ponieważ pożyczasz pieniądze bezpośrednio innej osobie, która mówi Ci, jak wykorzysta te pieniądze (będziesz miał również dostęp do ich podstawowego portfela ryzyka przed pożyczeniem pieniędzy).

2. Dochód pasywny

W przypadku większości platform pożyczek P2P inwestujesz pieniądze, pożyczając je komuś innemu i otrzymujesz miesięczne lub kwartalne wpłaty, gdy ta osoba spłaca te pieniądze. To tworzy wspaniały strumień pasywnego dochodu, zwłaszcza jeśli robisz to na skalę.

Jeśli zdecydujesz się zainwestować 100 000 PLN w P2P lending, możesz wybrać inwestycje tak niskie, jak, powiedzmy, 1000 PLN i stworzyć szeroką dywersyfikację pasywnych strumieni dochodów.

3. Pomagasz innym

Poza zapewnieniem dobrego zwrotu i pasywnego strumienia dochodu, P2P lending jest świetnym sposobem na pożyczanie pieniędzy innym, którzy potrzebują ich na takie rzeczy jak rachunki medyczne, spłata długu, czy budowanie swojego pierwszego biznesu.

Na początku może się to wydawać przerażające, ale jeśli spojrzysz na siebie w ten sam sposób, w jaki zrobiłby to bank, to inwestujesz w kogoś innego i podejmujesz pewien poziom ryzyka w zamian za przewidywany zwrot swoich pieniędzy.

Jak inwestować w pożyczki P2P

Absolutnie najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetowej platformy pożyczkowej P2P. Są dwaj „wielcy gracze” w tej dziedzinie – Prosper i Lending Club. Prosper był pierwszy, ale ja polecam bank LendingClub, ponieważ jest to teraz znacznie większa platforma, która wydała ponad 16 miliardów dolarów w pożyczkach online P2P.

Jedną z unikalnych korzyści są oddzielne programy, które Lending Club oferuje zarówno dla pożyczek medycznych, jak i biznesowych. Są to częste powody, dla których ludzie chcą pożyczać pieniądze poprzez P2P lending, więc stworzyli oni oddzielny program i strategię ryzyka dla tych pożyczek. Możesz nawet kupować i sprzedawać istniejące pożyczki P2P z innymi pożyczkodawcami w Lending Club – co zmniejsza bariery wejścia i wyjścia.

Podsumowanie

Zrozumienie, w jaki sposób powinieneś zainwestować 100.000 PLN nie jest czymś, co należy traktować lekko. To dużo pieniędzy i chcesz się upewnić, że inwestujesz je właściwie. Podsumowując ten artykuł, główne sposoby na zainwestowanie 100,000 złotych, które polecam to:

  • Akcje – spójrz na indywidualne akcje, lub fundusze inwestycyjne/ETFs (i monitorouj je z Personal Capital)
  • Nieruchomości – zdecydowanie polecam społecznościowe inwestowanie
  • Na koncie emerytalnym – mądry wybór, i powinien być wykonany w pierwszej kolejności

O Autorze

1 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =