Pieniądze, które zalegają na koncie bankowym, nie procentują. Chcąc pomnożyć swój kapitał, warto wcześniej dowiedzieć się, w co zainwestować oszczędności. Metod jest sporo – jakie wybrać?
Kiedy zacząć inwestować swoje oszczędności?
Pomnażanie swojego kapitału jest oczywiście bardzo dobrym posunięciem, jednak należy wiedzieć, że trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Co więcej, nie każdy powinien zdecydować się na taki krok.
Inwestowanie nie ma większego sensu w momencie, kiedy posiada się długi. Chcąc rozpocząć proces pomnażania swoich funduszy, powinno się w takiej sytuacji najpierw spłacić zaległe zobowiązania, zapewniając sobie tym samym stabilność i bezpieczeństwo finansowe.
Inwestować nie powinny także osoby, które nie posiadają poduszki finansowej. Zaleca się, aby ta stanowiła równowartość przynajmniej sześciomiesięcznych wydatków. Dopiero w momencie, kiedy dysponuje się poduszką finansową, można zacząć myśleć o zabezpieczeniu się na przyszłość, inwestując swoje oszczędności.
Postępująca inflacja sprawia, że trzymanie pieniędzy na popularnych swego czasu lokatach, przestaje mieć zbyt wiele sensu. Spowodowane jest to zbyt niskim poziomem oprocentowania.
Lokaty oferujące najatrakcyjniejsze dla klientów warunki, dedykowane są obecnie przede wszystkim nowym użytkownikom. Z racji na to, że niemożliwe jest korzystanie bez końca z tego typu rozwiązań – osoby chcące pomnożyć swoje oszczędności, poszukują innych metod.
Jaką formę inwestycji swoich oszczędności wybrać?
Do dyspozycji klienta pozostaje wiele różnego rodzaju metod inwestowania swoich pieniędzy. Każda z nich różni się od siebie nie tylko możliwościami zysków, ale także ryzykiem, jakie trzeba ponieść.
Chcąc wybrać odpowiednią inwestycję, należy przede wszystkim przemyśleć to, jak wiele jest się w stanie zaryzykować – może się przecież okazać, że w przypadku podjęcia niekorzystnej decyzji, utraci się cały posiadany kapitał lub też jego większość.
Choć wyżej wspomniane lokaty bankowe są słabo oprocentowane, wobec czego klient nie jest w stanie na nich zbyt wiele zarobić, to jednak uznaje się je za jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania.
Na uwagę z pewnością zasługują także obligacje skarbowe, które to z kolei oferują znacznie większy zwrot. Ich cechą charakterystyczną jest jednak fakt, iż są one długoterminowe – co należy mieć na uwadze, poszukując najlepszej metody inwestowania swoich oszczędności.
Szansę na większe zyski dają także fundusze inwestycyjne. Z racji jednak na to, że potrafią się one między sobą znacznie różnić, wybierać można zarówno spośród tych bezpieczniejszych, jak i znaczniej bardziej ryzykownych.
Licząc na zysk znacznie większy niż ten, który oferują lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe, warto zainteresować się Giełdą Papierów Wartościowych. Niezbędne jednak będzie wcześniejsze nabycie odpowiedniego poziomu wiedzy, który pozwoli uchronić się przed utratą funduszy – w innym wypadku może zdarzyć się tak, że poniesione straty będą o wiele większe niż sam zysk. Chcąc zacząć inwestować pieniądze za pośrednictwem giełdy, należy wcześniej założyć rachunek inwestycyjny w banku lub w biurze maklerskim.
Obecnie również niezwykle popularną metodą pomnażania pieniędzy jest inwestowanie w nieruchomości. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie posiadanie większego kapitału. Nieruchomości uważane są za jedne z bezpieczniejszych form inwestycji – dzięki nim możliwe jest uzyskanie stałego długoterminowego dochodu.
Podobnie jednak jak w przypadku Giełdy Papierów Wartościowych, tutaj również przyda się odpowiednia wiedza i doświadczenie. W innym wypadku warto skorzystać z pomocy pośrednika, który zadba o to, aby cały proces przebiegł w bezpieczny finansowo sposób.
Co więcej, inwestując w nieruchomości, można liczyć się z tym, że w późniejszym czasie nastąpi wzrost ich wartości, co z kolei sprawi, że możliwe będzie sprzedanie ich w znacznie wyższej cenie niż ta, którą pierwotnie za nie zapłacono.
Ten rodzaj inwestycji to także doskonały sposób na walkę ze stale rosnącą inflacją – posiadając nieruchomości na wynajem, można w każdej chwili podwyższyć czynsz, zapewniając sobie tym samym zwiększenie przepływów pieniężnych.
Nie warto inwestować wszystkich swoich oszczędności
Niezależnie od metody pomnażania pieniędzy, nigdy nie powinno się inwestować całych swoich oszczędności. Na tym bowiem polega dywersyfikacja inwestycji – najlepszym sposobem jest wybranie kilku metod inwestycji, które różnią się od siebie poziomem ryzyka.
W takim wypadku w razie, gdyby jedna z inwestycji okazała się nieskuteczna, wciąż można liczyć na zyski z pozostałych. Specjaliści twierdzą, że najlepszym sposobem jest umieszczenie części posiadanych środków na lokatach, które pozwalają oszczędzać na emeryturę, przeznaczenie innych na inwestycje o średnim poziomie ryzyka, a reszty na te o wysokim ryzyku. Rozdzielenie pieniędzy w ten sposób pozwoli zabezpieczyć się na przyszłość.
Reasumując – o czym należy pamiętać, chcąc zacząć pomnażać swój kapitał? Przede wszystkim o:
- dywersyfikacji swoich inwestycji;
- dokładnym sprawdzeniu, na czym polega konkretna inwestycja;
- niepodejmowaniu szybkich, nieprzemyślanych i impulsywnych decyzji, które dotyczą inwestycji;
- czujności wobec inwestycji, które obiecują bardzo duże zyski w niezwykle krótkim czasie;
- zapoznaniu się z kosztami inwestowania.
Co więcej, warto także mieć świadomość tego, że inwestycje starszych osób powinny być znacznie mniej ryzykowne niż te, których podejmują się młodzi ludzie.