×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

XTB Akcje – Opinie 2023

XTB AKCJE OPINIE

Poznaj najnowsze opinie na temat inwestycji w akcje na XTB.

Pędząca inflacja w naszym kraju, zmusza obywateli do szukania sposobów na zabezpieczenie gotówki. Jednym z nich jest inwestowanie w akcje. Oczywiście jest to o wiele bardziej ryzykowne niż inwestycje w lokaty. Jednak z obecnymi stopami procentowymi, umieszczając nasze pieniądze na lokacie możemy zarobić co najwyżej kilka groszy rocznie.

XTB działa już od 19 lat. Jest to największy polski broker, który zdobył popularność na rynkach międzynarodowych. Swoje siedziby wybudował już w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

X-Trade Brokers było pierwszą spółką, która zastosowała dźwignie finansową na Polskim rynku. W 2005 roku spółka uzyskała zezwolenie od KNF na świadczenie usług maklerskich. Tego samego roku firma otrzymała prestiżową nagrodę „Best Broker in Europe”.

XTB – podstawowe informacje

XTB powstał w 2002 roku, jest to najdłużej działająca na polskim rynku giełda forex z siedzibą w Warszawie. Z giełdy korzysta już ponad 320 000 traderów. Liczba ta robi wrażenie.

XTB otrzymało szereg nagród np: Best Trading Platform 2016 (Online Personal Wealth Awards)

Polski broker oprócz zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, posiada również zezwolenia od brytyjskiego FCA, dubajskiego DFSA czy cypryjskiego CySEC.

Naszym oczom nie może umknąć również świetna kampania reklamowa polskiego brokera: „Be like José Mourinho”, kim jest ta osoba wie chyba każdy fan piłki nożnej.

XTB – opinie użytkowników z forum

XTB Opinie

XTB – jak zacząć

Inwestycje na platformie XTB należy zacząć od założenia konta.

Oto jak to zrobić:

1.) Kliknij w poniższy link: https://www.xtb.com/pl/live-account

2.) Podaj swój e-mail oraz ustal hasło.

3.) Uzupełnij podstawowe dane: imię, nazwisko, pesel, adres, data urodzenia i telefon.

4.) Wybierz rodzaj konta. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z inwestowaniem, zalecamy konto STANDARD.

5.) Wybierz swoją podstawową walutę.

6.) Uzupełnij szybki sprawdzian wiedzy na temat instrumentów finansowych i inwestycji. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, nie martw się, tego testu nie da się oblać. Jest to jednak wymóg prawny, aby każdy świadomie wkarczał do świata inwestycji na giełdzie.

7.) Podaj informacje na temat twoich finansów, oraz ryzyka jakie planujesz podjąć.

8.) Podpisz umowę XTB. Spokojnie możesz to zrobić w formie elektronicznej za darmo.

9.) Wyślij skan dowodu osobistego. 

10.) Gotowe! Pora na przemyślane inwestycje finansowe

XTB – regulamin

Pełny regulamin platformy XTB znajdziecie tutaj.

XTB – tabela opłat

Opłaty na platformie XTB za handel akcjami wynoszą 0,10% wartości transakcji. Pełną tabele opłat znajdziecie tutaj.

Akcje w XTB opinie – czy warto?

Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prowizje na XTB są najniższe na rynku, więc jest to zdecydowanie dobra platforma do inwestycji w akcje. Jednak  czy inwestycja przyniesie zysk czy straty, zależy tylko i wyłącznie od ciebie i twojej wiedzy. Przeczytanie poniższego poradnika na temat inwestycji w akcje na pewno zwiększy twoje szanse.

Inwestycja w akcje na XTB – poradnik

1. Przeprowadź analizę z czysto racjonalnym umysłem, nie sugeruj się emocjami.

Wahania cen akcji w górę i w dół mogą powodować negatywne emocje. Ale inwestowanie w akcje to długoterminowa gra strategiczna, jeśli nie masz cierpliwości i ochoty do nauki i bycia w grze, lepiej unikać inwestowania w akcje.

Dlatego przy wyborze akcji wskazane jest zachowanie spokoju i cierpliwości oraz podejmowanie decyzji z bezstronnym, racjonalnym umysłem.

2. Zrozum podstawowe wskaźniki finansowe firm

Za ich pomocą można szybko ocenić, jak stabilna jest sytuacja finansowa firmy, czy jest tania czy droga!

Jak na przykład:

Price to Earnings (P/E Ratio): określa całkowity zysk na akcję spółki. Jeśli podzielisz całkowity przychód firmy w ostatnim roku obrotowym przez całkowitą liczbę akcji, które są publicznie dostępne do obrotu na giełdzie tej firmy, uzyskasz wskaźnik P/E.
Price to Book (PB Ratio): Ten wskaźnik odpowiada na pytanie: „jeśli spółka ma zostać dzisiaj zlikwidowana, jaka część ceny akcji zostanie zwrócona akcjonariuszom?”
Stopa dywidendy: jest to część zysków firmy wypłacana w regularnych odstępach czasu jej akcjonariuszom. Stopa dywidendy jest miarą procentowego rocznego zwrotu z posiadania akcji.

3. Zawsze planuj z wyprzedzeniem na trudne i pełne paniki czasy

Jest to możliwe, inwestując długoterminowo w wysokiej jakości biznesy, które mają:

długoterminowy roczny wzrost sprzedaży i zysku > 15%,
długoterminowe ROCE > 20%, oraz
dług do kapitału własnego < 0,5x
Upewnij się również, że te firmy są prowadzone przez wysokiej klasy menedżerów, którzy wcześniej dobrze sobie radzili i nie mają historii oszukiwania akcjonariuszy.

Pamiętaj, kupując udział w akcjach firmy, stajesz się współwłaścicielem tej firmy. Dlatego zawsze planuj długoterminowe inwestycje w najwyższej jakości biznesy.

4. Dobrze zdywersyfikuj swoją inwestycję w akcje

Aby to wykonać, utrzymuj w swoim portfelu maksymalnie 12-15 akcji. Ponadto nie trzymaj więcej niż 10-15% swojego portfela w jednej akcji. I dąż do równej alokacji swoich akcji, na przykład każda kupowana akcja nie może stanowić więcej niż 6-7% portfela po kosztach.

5. NIE UCZESTNICZ W ŻADNYCH grupach w mediach społecznościowych (Facebook, Whatsapp, telegram itp.)

Nie zaleca się omawiania akcji lub innych poważnych inwestycji, ani przeprowadzania takich spotkań lub konferencji, na których ludzie dyskutują o akcjach i inwestowaniu.

Jeśli chcesz nauczyć się dobrych strategii dotyczących akcji, zawsze bądź w kontakcie z Certyfikowanym Planistą Finansowym.

Skupiona uwaga przynosi skupione wyniki. Podczas gdy przypadkowość lub niepotrzebne informacje prowadzą do większego stresu w twoim życiu inwestycyjnym i przyszłości finansowej.