×
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową!

ETF Na Surowce – Wszystko Co Powinieneś Wiedzieć

ETF na surowce

Zdecydowana większość firm i światowy przemysł nie mogą funkcjonować bez surowców naturalnych. Inwestowanie w ETF na surowce może więc być bardzo dochodowe. Jaki ETF na surowce warto więc kupić?

Czym są ETF na surowce?

Inwestowanie w surowce z roku na rok zyskuje na popularności. Pomimo tego, że na polskim rynku wciąż nie jest to najpopularniejszy instrument finansowy, coraz więcej osób rozważa zakup ETF-ów na surowce. ETF to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie w formie jednostek uczestnictwa.

ETF na surowce to zatem fundusze, które inwestują (fizycznie lub rzadziej w kontrakty futures) we wszelkiego rodzaju surowce, czyli m.in. w surowce energetyczne, produkty rolne, surowce przemysłowe oraz w metale szlachetne. Niektóre ETF skupiają się na inwestowaniu w jeden surowiec, jednak większość zajmuje się inwestycjami w zdywersyfikowane grupy surowców.

Uważa się, że ETF to najlepszy sposób na inwestycję w surowce, ponieważ umożliwiają one dodanie ich do portfela bez konieczności zakupu fizycznych towarów. ETF-y to pasywnie zarządzane fundusze i z racji tego, że ta zasada dotyczy również surowców, inwestowanie można rozpocząć nawet z niewielkim budżetem.

Dlaczego warto inwestować w ETF na surowce?

wykres SPDR
Wykres ceny ETF na złoto SPDR w dolarach – źródło: finance.yahoo.com

Surowce napędzają cały światowy przemysł, a w ostatnich latach ze względu na rozwój ekonomiczny wielu państw (szczególnie w Azji) ceny na liczne surowce osiągnęły największą wartość w historii. Inwestowanie w surowce naturalne to zawsze inwestycja w prawdziwą wartość.

W praktyce oznacza to, że pod każdym instrumentem opartym na ETF na surowce kryje się rzecz o konkretnej wartości użytkowej. Z tego względu inwestowanie w surowce jest zawsze nieco mniej abstrakcyjne i mniej związane ze spekulacjami niż w przypadku inwestycji w inne instrumenty finansowe. Warto również pamiętać, że manipulowanie cenami na rynku surowców naturalnych jest znacznie trudniejsze, niż np. w przypadku akcji firm na giełdzie.

Nie można przy tym zapominać, że ceny surowców w bardzo dużym stopniu zależą od sytuacji politycznej na świecie i czasem lokalne kryzysy mogą doprowadzić do bardzo dużych zmian na rynku. Surowce cechują się również tym, że zawsze będzie na nie popyt – nawet w czasach kryzysu wykorzystywane były surowce energetyczne oraz oczywiście pożywienie.

Inwestowanie w ETF na surowce energetyczne

etf na surowce energetyczne
Wykres ceny VDE funduszu na surowce energetyczne

Pomimo tego, że często można usłyszeć o stopniowym odejściu od nieodnawialnych surowców energetycznych, ropa naftowa, węgiel i gaz wciąż są i jeszcze długo będą głównymi źródłami energii.

Jest to związane przede wszystkim z bardzo dużym wykorzystaniem tych surowców w krajach rozwijających się, z bardzo rozwiniętą produkcją. Surowce energetyczne są potrzebne na całym świecie, nawet w krajach z ciepłym klimatem, dlatego ETF na surowce energetyczne są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem ETF-ów na surowce.

Ceny na nieodnawialne źródła energii zależą przede wszystkim od sytuacji politycznej na świecie – np. konflikty zbrojne często prowadzą do wzrostu ich wartości. W ostatnich latach można było zaobserwować duże zmiany w cenach surowców energetycznych będące konsekwencją międzynarodowych sankcji nałożonych np. na Iran, czy Rosję. 

Inwestowanie w ETF na surowce rolne

Wykres ceny Teucrium Corn Fund (CORN) w dolarach
Wykres ceny Teucrium Corn Fund (CORN) w dolarach

Surowce rolne to kolejna grupa surowców, na które zawsze jest stały, duży popyt. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ludzie zawsze będą musieli jeść. Rozwój technologii wciąż nie pozwolił na wyeliminowanie głodu na świecie, a przy rosnącej populacji Azji i Afryki ETF na surowce rolne będą mieć stabilną, wysoką cenę.

Sztywny popyt jest więc jednym z najważniejszych wskaźników oznaczających, że ETF na surowce rolne to dobra inwestycja. Ceny surowców rolnych zależą w dużym stopniu od polityki rolnej i środowiskowej państw, które są głównymi eksporterami danych dóbr. 

Śledzenie za zmianami przepisów głównych dostawców najważniejszych surowców rolnych pozwala więc na przewidzenie zmian na rynku. Dużą zaletą inwestycji w surowce rolne jest również to, że wiele z nich tak naprawdę nie może być zamienione innym produktem, jak np. zboże, czy kakao.

Inwestowanie w ETF na surowce przemysłowe i metale szlachetne

O ile w przypadku innych surowców można z reguły znaleźć substytuty, tak w przypadku większości surowców przemysłowych jest to niemożliwe. Popyt na kobalt, lit i nikiel praktycznie nigdy nie spada, jednak w przyszłości może tylko rosnąć pod wpływem rozwoju infrastruktury dla samochodów elektrycznych.

Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku uranu, ponieważ popyt może rosnąć ze względu na budowę nowych elektrowni atomowych (m.in. przy budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce). ETF na surowce przemysłowe są jednak zależne od sytuacji gospodarczej na świecie – w czasie recesji wykorzystanie części z nich spada, ponieważ zmniejsza się produkcja.

Jeżeli chodzi o metale szlachetne, to duża część z nich jest nie tylko sposobem na przechowywanie majątku (jak np. złoto czy srebro), ale również jest wykorzystywana w produkcji nowoczesnej elektroniki i w medycynie. Zapotrzebowanie na nie będzie więc zawsze powszechne.

Jak i gdzie kupić ETF na surowce?

ETF na surowce można znaleźć na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie oraz na praktycznie wszystkich największych giełdach świata. ETF na surowce GPW to stabilna i pasywna inwestycja.

Możliwość zakupu surowców oferują różni brokerzy, ETF na surowce możemy m.in. znaleźć na XTB, a w ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają także ETF na surowce w mbank’u. Przed rozpoczęciem inwestycji w ETF na surowce warto przeanalizować oferty różnych funduszy.

Zazwyczaj na początek warto postawić na fundusz ze zdywersyfikowanym portfelem, czyli fundusz inwestujący w różne surowce. Podjęcie decyzji o pierwszej inwestycji zawsze powinno być jedna

O Autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − dwa =